

Lievittää iho- ja hengitystieoireita, rauhoittaa tulehduksia; virtsatie-, iho-, suutulehdukset. (150 ml)
Rauhoittaa ihon tulehduksia. Avaa hengitysteitä. Lievittää kipua; koliikki, kuukautiskivut, iho- ja intiimialueen kutina, ientulehdukset, eryteemaa. Toimii antihistamiinina; eläinkarva-allergiat, heinänuha, aurinkoihottuma, nokkosrokko ja ruoka-allergiat. Rauhoittaa ärtynyttä mieltä. Helpottaa nukahtamista raskaan päivän jälkeen.
INCI:
Matricaria Chamomilla floral water
Erityiset viitteet
En oikein uskonut ennenkuin itse kokeilin, että kukkavesi voisi niin nopeasti helpottaa allergia oireita. Pari suihkausta kasvoille ja vähän ajan päästä kutinat ja muut allergia oireet helpottaa. Suihkuttelua täytyy tehdä aika usein, varsinkin jos on ulkona, mutta kun tuoksu on miellyttävä niin se ei ole mikään ongelma.
Ihana lääkkeetön apu nenän ja silmien kutinaan nyt näin keväällä siitepölyn yms. aiheuttamaan kutinaan. Suihkaus nenän alle ja silmäluomiin (silmät kiinni) vie hetkessä inhottavan olon pois. Päivän pelastus ulkoiluun. T: Arja Vantaalta